Vize Ücretleri

 • Standart Schengen vize ücreti, Schengen vize başvurunuzun masraflarını kapsamaktadır.
  Her durumda, elçilik/konsolosluk veya vize hizmeti sağlayıcısı işlemlere başlamayacaktır
   Schengen vize ücretini ödeyene kadar vize başvurunuzu yapamazsınız.
 • Yetişkin Schengen vizesinin standart ücreti 80 Avro’dur.
  6 ila 12 yaş arası çocuklar 40 € ödemektedir.
  6 yaşından küçük çocuklar ücretsizdir.
  Küçük çocuklar dışında, diğer bazı başvuru sahipleri tüm vize ücretlerinden muaftır. Aşağıdaki kategorilere dahilseniz, Schengen vize ücretini ödemekten muafsınız:
  Daha fazla araştırma yapmak veya bilimsel bir konferans/seminere katılmak isteyen bir araştırmacı.
  Schengen bölgesine eğitim veya öğrenim amacıyla seyahat eden öğrenci(ler) ile seyahat eden öğrenci (lisansüstü dahil her seviyede) veya öğretim görevlisi/profesör.
  25 yaşın altında, kar amacı gütmeyen bir kuruluşun temsilcisi ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen kültürel, eğitimsel veya sportif nitelikteki konferanslara/seminerlere/etkinliklere katılanlar.
  25 yaş altı, kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen kültürel, eğitsel veya sportif nitelikteki konferanslara/seminerlere/etkinliklere katılanlar.
  Hizmet veya diplomatik pasaportunuz varsa.
 • Farklı konsolosluklar/büyükelçilikler ve vize hizmeti sağlayıcıları, Schengen vizesi başvuruları için ödeme kabul etme konusunda farklı prosedürlere sahiptir.
  Çoğu durumda, başvurduğunuz konsolosluk/büyükelçilik veya vize hizmeti sağlayıcısı ödemeyi çek, nakit veya banka havalesi yoluyla kabul edecektir. Önerilen ödeme yöntemini belirlemek için doğrudan konsolosluğunuzla/büyükelçiliğinizle veya vize hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin.
 • Farklı ülkelerin konsoloslukları/büyükelçilikleri ve vize hizmeti sağlayıcıları, başvuru sürecinin farklı aşamalarında ödeme talep edecektir. Ancak her durumda, başvurunuzu yapmadan önce vize ücretini ödemeniz gerekmektedir.
  Bazı durumlarda, resmi çevrimiçi başvuru portalı üzerinden çevrimiçi başvurunuzu göndermeden hemen önce çevrimiçi ödeme yapmanız istenecektir. Alternatif olarak, başvuru randevunuz için konsolosluğa/büyükelçiliğe şahsen geldiğinizde ödemeyi göndermeniz istenebilir. Başvuru sürecine başladığınızda vize ücretini ne zaman ve nasıl ödeyeceğinizi şüphesiz öğreneceksiniz. Ödemeyi ne zaman göndermeniz gerektiğini öğrenmek için doğrudan konsolosluğunuzla/büyükelçiliğinizle veya vize hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin.
 • Schengen vizesi ücretleri Euro, üçüncü ülkenin para birimi veya vize başvurusunda bulunurken ikamet ettiğiniz üçüncü ülkenin para birimi cinsinden belirtilir. Yerel para biriminizde (yani avro olarak değil) ödeme yaparsanız, ücret Avrupa Merkez Bankası tarafından belirlenen standart avro döviz kuruna bağlı olacaktır. Ödeme yapıldıktan sonra bir vize ücreti makbuzu almaya hakkınız olduğunu (ve almanız gerektiğini) lütfen unutmayın.
 • Tüm Schengen vizelerinin maliyeti her amaç, tür, giriş sayısı ve süre için aynıdır. Bu, tek girişli ve çok girişli turist vizesi için Schengen vizesi ücretlerinin aynı olduğu anlamına gelmektedir. Çoklu girişler veya daha uzun süreli kalışlar için daha fazla ödeme yapmazsınız ve bir seyahat amacı diğerinden daha pahalı değildir – örneğin, tıbbi vize ticari vize ile aynı maliyettedir.
 • Ne yazık ki, Schengen vizesi ücretleri genellikle iade edilmemektedir. Bu, vize başvurunuzun herhangi bir nedenle reddedilmesi veya ödemeyi gönderdikten sonra başvurunuzu geri çekmeniz halinde Schengen vize ücretinin iade edilmeyeceği anlamına gelmektedir. Aşağıdaki durumlar bu genel kuralın istisnalarıdır:
  Başvurduğunuz konsolosluk/büyükelçilik vizeniz hakkında karar verme yetkisine sahip olmadığına karar verirse.
  Gerekli biyometrik verilerin toplanmasıyla ilgili bir sorun var.
  Başvurunuz aşağıdaki nedenlerden herhangi biri nedeniyle kabul edilemez ilan edilirse:
  Başvurunuzu zamanında yapmadıysanız (yani çok erken ya da çok geç yaptıysanız).
  geçersiz ilan edilmiş bir seyahat belgesini beraberinizde ibraz ettiyseniz.
  Boyut/format/açı açısından şartnameye uymayan bir fotoğraf gönderdiniz.
  Gönderdiğiniz başvuru belgesinde bir sorun var.
 • Schengen vizesinin standart maliyetine, nasıl başvurduğunuza bağlı olarak (yani bir vize hizmet sağlayıcısı aracılığıyla başvurup başvurmadığınıza bağlı olarak) ödemeniz gerekebilecek herhangi bir vize işlem ücretinin dahil olmadığını unutmayın.
  Bir vize hizmet sağlayıcısı aracılığıyla başvurursanız, neredeyse kesinlikle ek bir ücret talep edilecektir.
   Yasalara göre, Schengen vizesi hizmeti vize ücretinin yarısını geçemez. Örneğin, yetişkinler için standart Schengen vizesinin maliyeti 80 € olduğundan, vize hizmeti sağlayıcısı sizden 40 €’dan fazla ücret talep etmemelidir.

Schengenplus.com, tüm Schengen vizesi sorularınız ve ihtiyaçlarınız için tek durak noktasıdır. Schengen vize başvurunuzu tamamlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilerin deposu veya bilgi bankasıyız.